کاتالوگ دیجیتال

در این مقاله می خواهیم راجب کاتالوگ دیجیتال صحبت کنیم که در واقع کاتالوگ دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد و در چه جاهایی استفاده می شود و مواردی که ممکن است برای شما سوال پیش بیاید تا ادامه مطلب با ما همراه باشید.

کاتالوگ دیجیتال چیست:

ساده ترين تعريف از تعاملات اجتماعي در کاتالوگ ديجيتال وبسايت، اپليكيشن، شبكه هاي اجتماعي و ...، نوعي تعامل بين مشتري و برند است كه در اين رسانه ها صورت ميگيرد. قطعاً اين اصطلاح مربوط به يك ارتباط يك طرفه نمی باشد  و بيشتر در مورد ايجاد رابطه بلند مدت با مشتريان هدف توسط سازمان هاست.

 

ساخت کاتالوگ دیجیتال:

این روزا با گسترش روزافزون علم فناوری و پدید امدن ابزار های مختلف دیجیتالی و همچنین رایانه های شخصی وسیستم عامل های به کار رفته در ان ها سهم بزرگی از بازار فناوری را به خود اختصاص می دهد.

کاتالوگ ها یکی از تلاش های بسیار برای بازاریابی می باشد که به افراد این اجازه را می دهد که تمامی کالا های خود را ارائه دهند.

اصولا با بهره مندی از ابزار های مختلف شما می توانید یک ارتباط درست همراه برندی که دارید با مشتری برقرار کنید و می توانید با هزینه پایین از فروش و قابلیت های بالا بهره مند شوید.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا از کاتالوگ دیجیتال استفاده باید کرد ؟اصولا کاتالوگ ها و بروشور ها برای تولید شدن به تعداد زیادی کاغذ نیاز دارند  و این باعث ضرر به محیط زیست می باشد . همچنین کاتالوگ ها و بروشور هایی که به صورت pdf وجود دارند معایب دیگری نیز دارند که می توان به انها اشاره کرد از جمله :

- عدم ویرایش و تغییر در کاتالوگ

- محدود بودن در ارسال

- عدم دسترسی به کاتالوگ

- کاهش تاثیر گذاری

- عدم ارتباط درست با افراد

- هزینه های بالا برای چاپ

-عدم گزارش گیری

- عدم امکان برقراری ارتباط با کاربران

که اصولا با پیشرفت و زندگی در عصر دیجیتال استفاده از کاتالوگ های دیجیتال این موارد حل می شود و راحتی بیشتری برای افراد فراهم کرده است .

 

ویژگی ها و امکانات کاتالوگ دیجیتال:

کاتالوگ های دیجیتال دارای ویژگی های بسیاری می باشند که می توانیم به انها اشاره کنیم از جمله :

- حفظ محیط زیست و عدم قطع شدن درختان

- استفاده از ابزار های قوی برای پرزنت مشتری

- توسعه دادن کسب وکار

- امکان بروز کردن کاتالوگ

- عدم محدودیت در تیتراژ

- راه های مختلف برای ارسال کردن کاتالوگ

- تنوع زیاد برای دسترسی

- افزایش دادن فروش

اموزش ساخت کاتالوگ دیجیتال :

همچنین شما می توانید با استفاده از پاپ آپ در کاتالوگ دیجیتال مطالب بیشتری را در یک صفحه بگذارید به عنوان مثال اگر شما کاتالوگی pdf  دارید که 200 صفحه می باشد می توانید در کاتالوگ دیجیتال ان را در 60 تا 50 صفحه قرار بدید و اطلاعات بیشتری را در پاپ آپ می توانید بارگذاری کنید  .

پس همان طور که گفتیم با استفاده از کاتالوگ دیجیتال شما دیگر نیازی نیست  هزینه ای برای چاپ کردن کاغذ بدهید و کاهش هزینه  برا شما دارد همچنین قابلیت های دیگری از قبیل استفاده از رسانه های صوتی و ویدیویی را نیز دارید .

متناسب با ارزشي كه براي سازمان ايجاد ميكنند و همچنين برنامه ريزي در جهت استفاده مطلوب از کاتالوگ ديجيتال، ضمن آنكه موفقيت بهره برداري از آن را تضمين مي نمايد، زمينه پيشبرد اهداف سازمان نظير حفظ بقاء در فضاي رقابتي افزايش سهم بازار ايجاد مزيت رقابتي افزايش سطح رضايت مندي مشتريان و ايجاد وفاداري در آنها را نيز فراهم خواهد كرد.

پس لازم است كه کاتالوگ های ديجيتال به عنوان يكي از اجزاي اصلي در بستر و بافت سازمان ها مدنظر قرار گرفته و سازمان ها با بهره گيري از فناوري اطلاعات و ارتباطات، براي مشتريان بيشتري امكان سازماندهي مجدد و برقراري ارتباطات را فراهم سازند.

همچنين، كارآفرينان سازماني از طريق رسانه هاي اجتماعي کاتالوگ ديجيتال، منابع موجود را شناسايي كرده و راه هاي جديد و بهتري را براي تركيب با منابع و دانش خود پيدا ميكنند زيرا رسانه هاي اجتماعي، ابزاري قدرتمند براي افزايش فعاليت هاي سازمان از طريق تسهيل در تبادل دانش و منابع مي باشند و كمك ميكنند تا كارآفريني سازماني، به سمت تحليل داده هاي حاصل از تعاملات اجتماعي مشتريان در حركت بوده و تحليل دقيق تري از خصوصيات فردي و نيازهاي واقعي آنها داشته باشند كه موجب كشف فرصت هاي جديد ميگردد .

 

کاتالوگ دیجیتال برای موبایل:

همان گونه كه پيش تر نيز اشاره شد ظهور مشتريان اجتماعي و تغييرات قابل توجه در انتظارات رفتاري مصرف كنندگان  استراتژي هاي سازماني را تغيير داده و سازمان ها را به چالش كشانده است. پس لازم است كه کاتالوگ ديجيتال برای موبایل بعنوان يكي از اجزاي اصلي در بستر و بافت سازمان ها مدنظر قرار گرفته شود و سازمان ها با بهره گيري از فناوري هاي ديجيتال، براي مشتريان بيشتري امكان سازماندهي مجدد و برقراري ارتباطات را فراهم سازند.

نظرات افراد درباره کاتالوگ دیجیتال

همچنین افراد از طریق رسانه های اجتماعی می توانند نظرات خودشان را راجب کاتالوگ های دیجیتالی بنویسند بدين صورت كه ، مشتريان براي هريك از محتوا هاي ديجيتال منتشرشده توسط سازمان  نظرات و پيشنهادات و يا ميزان علاقه مندي خود را در قالب يك رتبه و از طريق : مشاهده ، ذخيره در فهرست علاقه مندي ها ، بازنشر، لايك ، كامنت ، منشن و غيره بيان مي نمايند .

 

چگونه می توانیم کاتالوگ دیجیتال را ارسال کنیم ؟

اصولا کاتالوگ های pdf  باید به صورت فیزیکی و در یک فایل ارسال شود و احتیاج به دانلود دارد .

اما کاتالوگ دیجیتال را با 4 روش می توانید ارسال کنید .

1 -  ارسال از طریق لینک کاتالوگ

شما از طریق لینک قابلیت ارسال با پیام رسان و شبکه های اجتماعی گوناگون همچنین SMS  می توانید  ارسال کنید . لوگو ها دارای اطلاعاتی راجب کسب و کار شما می باشد .

2 - ارسال از طریق کد USSD

شما از طریق کد USSD & QR CODE  که روی محصول یا تبلیغ محیطی یا کارت های ویزیت است می توانید  افراد را از محیط افلاین به محیط انلاین انتقال دهید .

3 - ارسال از طریق وب اپلیکیشن اختصاصی

شما می توانید وب اپلیکیشن را روی موبایل یا کامپیوتر نصب کنید . که بسیار برای بازاریابی  و تیم فروش همچنین نمایندگی ها یا مشتری های دائمی که قصد دارند به صورت راحت و سریع از کاتالوگ دیجیتال استفاده کنند مناسب است . توجه داشته باشید که در این روش از اینترنت استفاده نمی شود .

4 – ارسال از طریق قرار دادن لینک

شما می توانید با درج کردن لینک کاتالوگ دیجیتال محصول داخل شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و واتساپ بیزینس و دیگر برنامه ها ارسال کنید .

 

نمونه کاتالوگ دیجیتال:

نمونه هایی از طراحی کاتالوگ دیجیتال که توسط طراحان مجموعه خط قرمز انجام شده است در سایت قرار دارد که می توانید از انها دیدن فرمایید.

 

طراحی کردن کاتالوگ دیجیتال چه فرقی با طراحی کاتالوگ کاغذی دارد ؟

همانطور که پیش تر گفتیم استفاده از کاتالوگ کاغذی هم به کسب و کار همچنین به محیط زیست مشکل وارد می کند . برای طراحی کاتالوگ های کاغذی باید به صورت انبوه کاغذ استفاده می شود که این کار باعث هزینه تراشی بیش از اندازه می شود.

هدف اين پژوهش، تشخيص نياز بازار از طريق تحليل تعاملات اجتماعي كاربران در رسانه هاي کاتالوگ ديجيتال و رفع اين نيازها توسط سازمان بوده و نوآوري بكار رفته در آن كارآفريني سازماني از طريق تحليل كُنش و واكنش كاربران از رسانه های ديجيتال مي باشد.

با استفاده از اين مدل مفهومي  سازمان ها قادر شده اند  تشخيص دهند كه افراد برای کاتالوگ ديجيتال با كداميك از محتوا هاي منتشرشده تحت تأثير قرار گرفته اند تا با بهره گرفتن از اين كُنش ها و واكنش ها آنها را به سمت كارآفريني سازماني وخريد محصولات خودشان سوق دهند.